Elektronik 02/2014 - Nowe trendy w systemach automatycznej inspekcji optycznej

25 kwietnia 2019

Nowe trendy w systemach automatycznej inspekcji optycznej

Już od kilkunastu lat można obserwować prawdziwy wyścig zbrojeń w obszarze systemów AOI. Producenci prześcigają się w pomysłach i ulepszeniach, a na każdych targach widać, jak zaglądają sobie przez ramię, aby zobaczyć, w którym kierunku podąża konkurencja. Obecnie mamy wysyp systemów AOI z przedrostkiem 3D. Jak zawsze, niedoścignionym wzorem AOI 3D był Koch Young prezentujący ulepszone algorytmy, ale w tym wielkim wyścigu technologicznym firma MEK (Marantz) również pokazała pazur, prezentując nowatorskie urządzenie SpectorBOX mogące wyznaczyć nowy trend w systemach automatycznej inspekcji optycznej.

Podczas gdy wszyscy zastanawiali się, jak upakować więcej laserów/projektorów (generowanie 3D) do maszyny, MEK skoncentrował się na przygotowaniu rozwiązania mającego wyeliminować problem, z którym borykają się wszyscy użytkownicy AOI: jak szybko i skutecznie sprawdzić obie strony płytki bez dodatkowych inwestycji w specjalne podajniki odwracające. Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje klasyczny handling.

Wyobraźmy sobie urządzenie, które można zamontować na już posiadanym lub nowym podajniku z góry, z dołu lub z obu stron na raz, wyposażone aż w 18 kamer (2 główne i 16 bocznych w technologii Tilt & Shift o rozdzielczości 10 µm) pozwalających symultanicznie i kompleksowo przeprowadzać inspekcję obu stron płytki PCB. Dzięki takiej architekturze otrzymujemy urządzenie tupu in-line bez konieczności rozbudowy linii i szukania dodatkowego miejsca.

Co najciekawsze, wykorzystywane jest tu identyczne oprogramowanie, jak w przypadku maszyn desktop i in-line. Algorytmy nie mają najmniejszego problemu z inspekcją, a programowanie jest intuicyjne i bardzo szybkie.

Na pochwałę zasługuje nowy algorytm szybkiego rozpoznawania i programowania komponentów pasywnych, co daje znaczną przewagę przy pisaniu programów bez danych CAD, np. dla prototypów. Należy wspomnieć, że system wyposażony jest w dodatkową oś Z, dzięki czemu można kompensować ugięcie płytki oraz prowadzić inspekcję w dwóch płaszczyznach – dając możliwość kontroli np. wysokich elementów.

Nad bezawaryjną pracą urządzenie czuwa słynący z niezawodności system OSX firmy Apple, a oprogramowanie do zbierania danych i poprawy wydajności dla wygody użytkowników pracuje w środowisku Windows. Wszystkie aktualizacje są darmowe dla użytkowników zarejestrowanych. Producent zapowiada premierę polskiej strony WWW w 2014 r.

Podsumowując, urządzenia takie jak SpectorBOX udowadniają, że myślenie nieszablonowe przynosi niesamowite efekty. Uważam, że firma MEK zaskoczy nas jeszcze niejednym ciekawym rozwiązaniem.

Daniel Trzciński

Pb Technik

www.pbtechnik.com.pl

Pliki do pobrania: